Traficom Bittimittari · aineistoversio syyskuu 2026 (v1) · julkaisija Mobiilidatavertailu

DNA, Elisa vai Telia? Operaattorien 5G-vertailu 2026

Vertaa DNA:n, Elisan ja Telian mitattuja 5G-nopeuksia, kaupunkikohtaisia tuloksia ja liittymän valintaan vaikuttavia tekijöitä.

DNA:n 5G-latausnopeuden mediaani oli Mobiilidatavertailun analysoimassa mittausaineistossa 286,8 Mbit/s, Elisan 206,0 Mbit/s ja Telian 201,0 Mbit/s. Tulokset perustuvat Traficomin Bittimittari-aineistoon ajalta 1.10.2025–20.9.2026. Mitatut nopeudet eivät yksin osoita, mikä operaattori on paras yksittäiselle käyttäjälle.

Lähde
Traficom Bittimittari
Jakso
1.10.2025–20.9.2026
Aineistoversio
2026-09-v1
5G-mittauksia
82 114

DNA:n, Elisan ja Telian 5G-nopeudet Suomessa

DNA:n 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli Mobiilidatavertailun analysoimassa aineistossa kolmesta operaattorista korkein, 286,8 Mbit/s. Elisan ja Telian 5G-latausnopeuksien mediaanit olivat tässä mittausaineistossa lähellä toisiaan: Elisa 206,0 Mbit/s ja Telia 201,0 Mbit/s. Havaittu ero oli noin 5 Mbit/s. Tuloksille ei ole tehty tilastollista merkitsevyystestiä.

Kun mittarina on hitaiden mittausten osuus, järjestys on toinen: alle 25 Mbit/s jääneiden 5G-mittausten osuus oli DNA:lla 7,4 %, Telialla 9,7 % ja Elisalla 14,8 %. Myös p10-nopeus oli DNA:lla 35,9 Mbit/s, Telialla 25,8 Mbit/s ja Elisalla 13,5 Mbit/s.

Taulukko DNA:n, Elisan ja Telian 5G-mittausten latausnopeus Suomessa, 1.10.2025–20.9.2026. Operaattorien järjestys on kiinteä, eikä se kerro paremmuudesta. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.

DNA:n, Elisan ja Telian 5G-mittausten latausnopeus Suomessa, 1.10.2025–20.9.2026. Operaattorien järjestys on kiinteä, eikä se kerro paremmuudesta. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.
OperaattoriMittauksiaMediaani, Mbit/sp10, Mbit/sAlle 25 Mbit/s, %Operaattorisivu
DNA27 767286,835,97,4DNA:n 5G-nopeudet ja 4G-vertailu
Elisa37 512206,013,514,8Elisan 5G-nopeudet ja 4G-vertailu
Telia16 835201,025,89,7Telian 5G-nopeudet ja 4G-vertailu

Miten operaattorien mediaani- ja p10-nopeudet eroavat?

Kaksi palkkikuvaajaa. Mediaani: DNA 286,8 Mbit/s, Elisa 206,0 Mbit/s, Telia 201,0 Mbit/s. p10: DNA 35,9 Mbit/s, Elisa 13,5 Mbit/s, Telia 25,8 Mbit/s. Arvot ovat myös yllä olevassa taulukossa.

Valtakunnallisten 5G-mittausten mediaani- ja p10-latausnopeus operaattoreittain, 1.10.2025–20.9.2026. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.

Menetelmä

Mediaani on mittausten keskikohta. p10 on nopeus, jonka alapuolelle jäi 10 % mittauksista. Se kuvaa mittausjakauman hidasta päätä, ei luvattua tai yleistä vähimmäisnopeutta.

Rajoitus

Aineisto 2026-09-v1 ei sisällä tilastollisia merkitsevyystestejä eikä luottamusvälejä. Valtakunnallinen jakauma painottuu niihin kuntiin, joissa mitataan eniten, ja kaupungin luku niihin kaupungin osiin, joissa mittauksia on tehty. Operaattorien valtakunnalliset erot voivat siksi heijastaa myös sitä, missä kunkin operaattorin mittaukset on tehty.

Miten operaattorien 5G-nopeudet eroavat kaupungeittain?

Jokaisella kolmella operaattorilla kaupunkien välinen mediaanien vaihteluväli oli suurempi kuin operaattorien mediaanien välinen ero koko maan 5G-vertailussa. Valtakunnallinen mediaani ei siksi riitä kuvaamaan saman operaattorin 5G-mittauksia yksittäisessä kaupungissa.

  • Kaupungin kolmesta 5G-mediaanista korkein oli DNA:lla 8 kaupungissa 11:stä, Elisalla 1 (Espoo) ja Telialla 2 (Kuopio ja Mikkeli).
  • DNA:n 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli matalin Kuopiossa, 111,6 Mbit/s, ja korkein Lahdessa, 632,8 Mbit/s.
  • Elisan 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli matalin Mikkelissä, 31,3 Mbit/s, ja korkein Helsingissä, 346,4 Mbit/s.
  • Telian 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli matalin Kouvolassa, 156,9 Mbit/s, ja korkein Lahdessa, 282,2 Mbit/s.
  • Tampereella DNA:n 5G-mittauksilla oli korkein mediaanilatausnopeus, 434,2 Mbit/s, mutta Telian mittauksilla korkein p10-nopeus, 97,3 Mbit/s. Turussa ja Vantaalla DNA:lla oli korkein mediaani ja Telialla pienin alle 25 Mbit/s jääneiden mittausten osuus.

Taulukko DNA:n, Elisan ja Telian 5G-mittausten mediaanilatausnopeus (Mbit/s) ja mittausmäärä 11 kaupungissa, 1.10.2025–20.9.2026. Kaupungit aakkosjärjestyksessä. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.

DNA:n, Elisan ja Telian 5G-mittausten mediaanilatausnopeus (Mbit/s) ja mittausmäärä 11 kaupungissa, 1.10.2025–20.9.2026. Kaupungit aakkosjärjestyksessä. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.
KaupunkiDNA, mediaaniElisa, mediaaniTelia, mediaaniDNA, mittauksiaElisa, mittauksiaTelia, mittauksiaKaupunkitutkimus
Espoo215,3331,4241,15095 1593485G Espoossa
Helsinki373,4346,4243,81 2173 8221 1445G Helsingissä
Jyväskylä407,4276,0243,16265212965G Jyväskylässä
Kouvola451,3143,9156,96803875355G Kouvolassa
Kuopio111,6137,3157,84216448085G Kuopiossa
Lahti632,8198,6282,21 4624047695G Lahdessa
Mikkeli165,631,3215,33149354045G Mikkelissä
Oulu578,6202,7204,61 2925055665G Oulussa
Tampere434,2324,1267,94441 5233385G Tampereella
Turku508,2311,9245,89636603555G Turussa
Vantaa339,8237,7261,45951 2204105G Vantaalla

Rajoitus

Strong sample tarkoittaa Methodology v1.0:n otoskokoluokkaa n ≥ 200, ei sitä, että kaupungin mittaukset edustaisivat kaupungin kaikkia liittymiä. Kaupunkien mittaukset on tehty eri paikoissa, eri laitteilla ja eri aikoina, eikä vertailu erottele näiden tekijöiden osuutta erosta. Vertailu ei osoita, että kaupunkien erot johtuisivat operaattorien verkkoinfrastruktuurista.

Kaupungin mediaani ei kerro, millainen yhteys tietyssä osoitteessa, rakennuksessa tai sisätilassa on.

DNA vai Elisa – mitä mittaukset kertovat?

Mobiilidatavertailun analysoimassa aineistossa DNA:n 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli 286,8 Mbit/s ja Elisan 206,0 Mbit/s. DNA:n p10-nopeus oli 35,9 Mbit/s ja Elisan 13,5 Mbit/s.

Alle 25 Mbit/s jäi DNA:n 5G-mittauksista 7,4 % ja Elisan 14,8 %. Kaupungin 5G-mediaani oli DNA:lla korkeampi 9 kaupungissa 11:stä ja Elisalla 2 kaupungissa (Espoo ja Kuopio). p10-nopeus oli DNA:lla korkeampi 9 kaupungissa 11:stä ja Elisalla 2 kaupungissa (Espoo ja Kuopio).

Tarkemmat tulokset: DNA:n 5G-nopeudet ja 4G-vertailu ja Elisan 5G-nopeudet ja 4G-vertailu.

Rajoitus

Kaupunkien vertailu laskee, kummalla operaattorilla julkaistu luku oli korkeampi. Eroja ei ole testattu tilastollisesti, eikä vertailu ole ostosuositus.

Kaupunkien mittaukset on tehty eri paikoissa, eri laitteilla ja eri aikoina. Kaupungin mediaani ei kerro yhteydestä tietyssä osoitteessa.

DNA vai Telia – mitä mittaukset kertovat?

Mobiilidatavertailun analysoimassa aineistossa DNA:n 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli 286,8 Mbit/s ja Telian 201,0 Mbit/s. DNA:n p10-nopeus oli 35,9 Mbit/s ja Telian 25,8 Mbit/s.

Alle 25 Mbit/s jäi DNA:n 5G-mittauksista 7,4 % ja Telian 9,7 %. Kaupungin 5G-mediaani oli DNA:lla korkeampi 8 kaupungissa 11:stä ja Telialla 3 kaupungissa (Espoo, Kuopio ja Mikkeli). p10-nopeus oli DNA:lla korkeampi 7 kaupungissa 11:stä ja Telialla 4 kaupungissa (Espoo, Kuopio, Mikkeli ja Tampere).

Tarkemmat tulokset: DNA:n 5G-nopeudet ja 4G-vertailu ja Telian 5G-nopeudet ja 4G-vertailu.

Rajoitus

Kaupunkien vertailu laskee, kummalla operaattorilla julkaistu luku oli korkeampi. Eroja ei ole testattu tilastollisesti, eikä vertailu ole ostosuositus.

Kaupunkien mittaukset on tehty eri paikoissa, eri laitteilla ja eri aikoina. Kaupungin mediaani ei kerro yhteydestä tietyssä osoitteessa.

Elisa vai Telia – mitä mittaukset kertovat?

Elisan ja Telian 5G-latausnopeuksien mediaanit olivat tässä mittausaineistossa lähellä toisiaan: Elisa 206,0 Mbit/s ja Telia 201,0 Mbit/s. Havaittu ero oli noin 5 Mbit/s. Tuloksille ei ole tehty tilastollista merkitsevyystestiä. Mittausjakauman hitaassa päässä ero oli selvempi: Telian p10-nopeus oli 25,8 Mbit/s ja Elisan 13,5 Mbit/s.

Alle 25 Mbit/s jäi Elisan 5G-mittauksista 14,8 % ja Telian 9,7 %. Kaupungin 5G-mediaani oli Telialla korkeampi 6 kaupungissa 11:stä ja Elisalla 5 kaupungissa. p10-nopeus oli Telialla korkeampi 8 kaupungissa 11:stä ja Elisalla 3 kaupungissa (Espoo, Helsinki ja Kouvola).

Tarkemmat tulokset: Elisan 5G-nopeudet ja 4G-vertailu ja Telian 5G-nopeudet ja 4G-vertailu.

Rajoitus

Kaupunkien vertailu laskee, kummalla operaattorilla julkaistu luku oli korkeampi. Eroja ei ole testattu tilastollisesti, eikä vertailu ole ostosuositus.

Kaupunkien mittaukset on tehty eri paikoissa, eri laitteilla ja eri aikoina. Kaupungin mediaani ei kerro yhteydestä tietyssä osoitteessa.

Kannattaako valita 4G- vai 5G-liittymä?

Vertailukelpoisissa laitekohorteissa 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli kohorttien mediaanina korkeampi kuin saman kohortin 4G-mittauksissa kaikilla kolmella operaattorilla: DNA:lla +227,6 %, Elisalla +112,7 % ja Telialla +66,6 %. Ero ei yksin ratkaise, kannattaako 5G-liittymästä maksaa enemmän.

Laitekohortti on saman kunnan, saman operaattorin ja saman laitemallin mittausten ryhmä, jossa on vähintään 20 mittausta sekä 4G- että 5G-verkossa.

Luvut ovat kohorttikohtaisten erojen mediaaneja, eivät valtakunnallisten 4G- ja 5G-mediaanien eroja. Aineistoversio 2026-09-v1 ei sisällä operaattorien valtakunnallisia 4G-jakaumia. Vertailu kattaa yhteensä 203 kohorttia.

Taulukko 5G- ja 4G-mittausten ero vertailukelpoisissa laitekohorteissa operaattoreittain, kohorttikohtaisten erojen mediaani, 1.10.2025–20.9.2026. Havainnoiva vertailu, ei koeasetelma.

5G- ja 4G-mittausten ero vertailukelpoisissa laitekohorteissa operaattoreittain, kohorttikohtaisten erojen mediaani, 1.10.2025–20.9.2026. Havainnoiva vertailu, ei koeasetelma.
OperaattoriKohorttejaMediaanien erop10-tason ero
DNA53+227,6 %+533,1 %
Elisa92+112,7 %+240,5 %
Telia58+66,6 %+185,1 %

Rajoitus

Vertailu on havainnoiva. Kohortteja ei ole arvottu, vaan ne on muodostettu jo tehdyistä mittauksista. Kunta, operaattori ja laitemalli on vakioitu, mutta mittauspaikka kunnan sisällä, kellonaika ja käyttäjä voivat erota 4G- ja 5G-mittausten välillä. Luvut kuvaavat vertailukelpoisten 4G- ja 5G-mittausryhmien eroa. Ne eivät osoita, kuinka paljon 5G-teknologia itsessään muuttaa nopeutta.

Prosentit eivät ole lupaus siitä, kuinka paljon yksittäisen käyttäjän nopeus muuttuu 5G-liittymällä.

Tulkinta

Kannattavuuteen vaikuttavat myös hintaero, puhelimen 5G-tuki, liittymän nopeusluokka ja se, tarvitseeko oma käyttö suurempaa nopeutta. Mobiilidatavertailu ei vertaa liittymien hintoja.

Kohorttien muodostus on raportissa: Kontrolloitu 4G–5G-vertailu.

Mikä operaattori kannattaa valita omaan käyttöön?

Valitse operaattori oman käyttösi, käyttöpaikkojesi ja kokonaishinnan perusteella. Valtakunnallinen mediaani on vain yksi lähtötieto: se kuvaa mittausaineistoa, ei sitä, millainen yhteys sinulla on.

  1. Vertaa mittauksia omassa kaupungissasi

    Kaupunkitaulukossa ovat kaikkien kolmen operaattorin mediaanit 11 kaupungissa, ja kaupunkisivuilla myös p10, lähetysnopeus, viive ja päivä–ilta-vertailu.

  2. Tarkista kuuluvuus omissa käyttöpaikoissasi

    Mittaukset eivät kerro kuuluvuudesta. Tarkista koti, työpaikka ja muut tärkeät paikat operaattorien omista kartoista: DNA:n kuuluvuuskartta, Elisan kuuluvuuskartta ja Telian kuuluvuuskartta.

  3. Vertaa nopeusrajoja, hintoja ja sopimusehtoja

    Liittymän nopeusluokka rajaa nopeuden verkosta riippumatta. Vertaa kuukausihintaa, kampanjan kestoa, avausmaksuja, sopimuksen pituutta ja irtisanomisehtoja operaattorien omilta sivuilta. Lisää ohjeita on 5G-liittymien vertailuoppaassa.

  4. Valitse käytön ja kokonaishinnan perusteella

    Laske kokonaishinta esimerkiksi 12 ja 24 kuukauden ajalta. Valitse liittymä, jonka nopeus ja datamäärä riittävät omaan käyttöösi, äläkä pelkän valtakunnallisen mediaanin perusteella.

Hintatietoinen käyttäjä
Vertaa kokonaishintaa ja datamäärää. Tavalliseen käyttöön voi riittää matalampi nopeusluokka. Mittaustulokset eivät kerro hinnoista.
Paljon mobiilidataa käyttävä
Tarkista, onko datamäärä rajaton ja onko nopeutta rajattu. Katso oman kaupunkisi mediaani ja p10.
Mokkula- tai kotinettikäyttäjä
Yhteyttä käytetään yleensä samassa paikassa, joten kuuluvuus juuri siinä osoitteessa ja sisätiloissa painaa enemmän kuin kaupungin mittaustulos.
Tasaista nopeutta arvostava
Katso mediaanin lisäksi p10-nopeutta ja alle 25 Mbit/s jääneiden mittausten osuutta omassa kaupungissasi. Ne kuvaavat mittausten hidasta päätä, eivät takaa nopeutta.
4G:n ja 5G:n välillä valitseva
Tarkista puhelimen 5G-tuki ja 5G-liittymän hintaero. Kohorttivertailu kuvaa mitattua eroa, ei omaa nopeuttasi.

Tulkinta

Mittausaineisto ei kerro, mikä operaattori on paras näille käyttäjäryhmille. Mobiilidatavertailu ei suosittele operaattoria.

Mihin operaattorivertailu perustuu?

Vertailun luvut ovat Mobiilidatavertailun analyysia Traficomin Bittimittari-palvelun avoimesta mittausdatasta. Traficom julkaisee mittaukset; Mobiilidatavertailu on rajannut aineiston, laskenut tunnusluvut ja julkaissut ne menetelmänsä (Methodology v1.0) mukaisesti. Analyysi ei ole Traficomin eikä operaattorien julkaisu.

Kaikki luvut ovat jäädytetystä aineistoversiosta 2026-09-v1, mittausjakso 1.10.2025–20.9.2026. Analyysiin kelpasi 171 376 mittausta, joista 82 114 5G-verkossa.

Lähdeaineisto
Traficom Bittimittari
Julkaisija
Mobiilidatavertailu
Jakso
1.10.2025–20.9.2026
Aineistoversio
2026-09-v1
Lisenssi
CC BY 4.0

Rajoitus

Otos on itsevalikoitunut

Bittimittari-aineisto koostuu palvelussa tehdyistä mittauksista. Käyttäjä voi käynnistää mittauksen itse tai ottaa mobiilisovelluksen asetuksista käyttöön automaattiset mittaukset, jotka Traficomin mukaan mittaavat yhteyttä kymmenen minuutin välein neljän tunnin ajan. Lähdeaineistossa ei ole tietoa siitä, onko mittaus käynnistetty käsin vai automaattisesti. Otos painottuu niihin käyttäjiin, paikkoihin ja hetkiin, joista mittauksia on tehty.

Rajoitus

Vain onnistuneet mittaukset

Avoimessa datassa ovat vain mittaukset, joissa nopeus- ja viivemittaus onnistui. Luvut eivät kerro katkoksista eivätkä yhteyden puuttumisesta.

Rajoitus

Havainnoiva vertailu

Mittauksia ei ole arvottu ryhmiin. Vertailu kuvaa mitattuja eroja, mutta ei osoita niiden syytä eikä nimeä parasta operaattoria.

Rajoitus

Nopeus ei ole kuuluvuus

Mobiilidatavertailu ei mittaa verkkojen maantieteellistä kuuluvuutta. Tämän sivun luvut kuvaavat Suomessa tehtyjen Bittimittari-mittausten suorituskykyä. Ajantasaisen kuuluvuuden voit tarkistaa operaattorien omista kuuluvuuskartoista.

Usein kysyttyä operaattorien vertailusta

Mikä operaattori oli nopein Mobiilidatavertailun 5G-mittauksissa?

Valtakunnallisessa aineistossa DNA:n 5G-mittausten mediaani (286,8 Mbit/s) ja p10-nopeus (35,9 Mbit/s) olivat kolmesta operaattorista korkeimmat. Kaupungeittain järjestys vaihteli: DNA:n mediaani oli kaupungin korkein 8 kaupungissa 11:stä. Koska järjestys riippuu mittarista ja kaupungista, Mobiilidatavertailu ei nimeä nopeinta tai parasta operaattoria.

Oliko Elisa vai Telia nopeampi?

Elisan ja Telian 5G-latausnopeuksien mediaanit olivat tässä mittausaineistossa lähellä toisiaan: Elisa 206,0 Mbit/s ja Telia 201,0 Mbit/s. Havaittu ero oli noin 5 Mbit/s. Tuloksille ei ole tehty tilastollista merkitsevyystestiä. Telian p10-nopeus (25,8 Mbit/s) oli korkeampi kuin Elisan (13,5 Mbit/s), ja alle 25 Mbit/s jäi Telian mittauksista 9,7 % ja Elisan 14,8 %.

Mikä operaattori on paras Helsingissä?

Mittaukset eivät nimeä parasta operaattoria. Helsingissä 5G-mittausten mediaani oli DNA:lla 373,4 Mbit/s, Elisalla 346,4 Mbit/s ja Telialla 243,8 Mbit/s, ja p10-nopeus vastaavasti 108,9, 46,4 ja 14,6 Mbit/s. Kokemus riippuu myös osoitteesta, laitteesta ja liittymästä. Kaikki Helsingin 5G-tulokset operaattoreittain

Kannattaako 5G-liittymästä maksaa enemmän?

Se riippuu käytöstä ja hintaerosta. Vertailukelpoisissa laitekohorteissa 5G-mittausten mediaani oli kohorttien mediaanina 4G-mittauksia korkeampi kaikilla operaattoreilla, mutta jos oma käyttö ei vaadi suurta nopeutta tai puhelin ei tue 5G:tä, hintaero ei välttämättä ole perusteltu. Mobiilidatavertailu ei vertaa liittymien hintoja.

Voiko mittauksista päätellä kuuluvuuden?

Ei voi. Mittaukset kertovat nopeudesta siellä, missä mitattiin, eivätkä aineistossa ole epäonnistuneet mittaukset. Kuuluvuuden näet operaattorien omista kuuluvuuskartoista.

Miten operaattorien nopeudet mitattiin?

Käyttäjät mittasivat yhteyksiään Traficomin Bittimittari-palvelulla. Mobiilidatavertailu rajasi avoimesta datasta 171 376 analyysikelpoista 4G- ja 5G-mittausta, joista 82 114 oli 5G-verkossa, ja laski niistä operaattorikohtaiset tunnusluvut julkaistun menetelmän mukaan.

Ovatko tulokset ajantasaisia?

Luvut ovat jäädytetystä aineistoversiosta 2026-09-v1, joka kattaa mittaukset 1.10.2025–20.9.2026. Aineisto julkaistiin pysyvänä tutkimusaineistona Zenodo-palvelussa 27.9.2026. Luvut eivät ole reaaliaikaisia, eivätkä ne muutu ennen seuraavaa aineistoversiota.

Vaikuttavatko affiliate-kumppanuudet tutkimustuloksiin?

Mobiilidatavertailun julkaistut tutkimustulokset perustuvat erilliseen, jäädytettyyn mittausaineistoon. Mahdolliset tulevat kaupalliset yhteistyöt tai liittymätarjoukset eivät muuta tutkimuksen lukuja tai niiden laskentaa. Kaupalliset linkit ja tarjoukset merkitään erikseen. Tällä sivulla ei tällä hetkellä ole kaupallisia linkkejä.