Traficom Bittimittari · aineistoversio syyskuu 2026 (v1) · julkaisija Mobiilidatavertailu

Telian 5G-nopeus Suomessa 2026 – mitatut tulokset ja 4G-vertailu

Telian mitatut 5G-latausnopeudet, 4G-vertailu ja kaupunkikohtaiset tulokset Traficomin Bittimittari-aineiston perusteella.

Telian 5G-latausnopeuden mediaani oli 201,0 Mbit/s Mobiilidatavertailun analysoimissa 16 835 mittauksessa. Latausnopeuden 10. persentiili oli 25,8 Mbit/s. Mittaukset tehtiin 1.10.2025–20.9.2026, ja ne perustuvat Traficomin Bittimittari-palvelun avoimeen aineistoon. Tulokset kuvaavat analysoitua mittausjoukkoa, eivät kaikkien Telia-asiakkaiden toteutuvia nopeuksia.

  • 201,0 Mbit/s Telian 5G-latausnopeuden mediaani Suomessa n = 16 835

  • 25,8 Mbit/s Telian 5G-latausnopeuden p10 Suomessa n = 16 835

  • 16 835 mittausta Telian 5G-mittauksia valtakunnallisessa aineistossa 1.10.2025–20.9.2026

Jakso
1.10.2025–20.9.2026
Aineistoversio
2026-09-v1
Lähde
Traficom Bittimittari
Julkaisija
Mobiilidatavertailu

Kuinka nopea Telian 5G on käytännössä?

Mobiilidatavertailun analyysissa Telian 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli Suomessa 201,0 Mbit/s: puolet 16 835 mittauksesta oli tätä nopeampia ja puolet hitaampia. Kymmenen prosenttia mittauksista jäi alle 25,8 Mbit/s (p10), ja kymmenen prosenttia ylitti 350,5 Mbit/s (p90). Keskimmäinen puolet mittauksista asettui välille 79,4–304,9 Mbit/s.

Alle 25 Mbit/s jäi 9,7 % Telian 5G-mittauksista ja alle 100 Mbit/s 29,6 %. Luvut perustuvat Traficomin Bittimittari-palvelun mittauksiin ajanjaksolla 1.10.2025–20.9.2026.

Miten Telian 5G-mittausten latausnopeudet jakautuivat?

Vaakasuuntainen jakauma: viiva ulottuu p10-arvosta 25,8 Mbit/s p90-arvoon 350,5 Mbit/s, laatikko kattaa välin 79,4–304,9 Mbit/s ja piste merkitsee mediaania 201,0 Mbit/s. Arvot ovat myös kuvaajan alla olevassa taulukossa.

Telian valtakunnallisten 5G-mittausten latausnopeusjakauma: p10, p25, mediaani, p75 ja p90. 16 835 mittausta ajanjaksolla 1.10.2025–20.9.2026.

Taulukko Telian 5G-mittausten latausnopeus Suomessa, 1.10.2025–20.9.2026: persentiilit ja hitaiden mittausten osuudet. 16 835 mittausta. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.

Telian 5G-mittausten latausnopeus Suomessa, 1.10.2025–20.9.2026: persentiilit ja hitaiden mittausten osuudet. 16 835 mittausta. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.
TunnuslukuArvoMitä luku tarkoittaa
p1025,8 Mbit/s10 % mittauksista jäi tätä hitaammaksi
p2579,4 Mbit/s25 % mittauksista jäi tätä hitaammaksi
Mediaani201,0 Mbit/sPuolet mittauksista oli tätä hitaampia ja puolet nopeampia
p75304,9 Mbit/s25 % mittauksista oli tätä nopeampia
p90350,5 Mbit/s10 % mittauksista oli tätä nopeampia
Alle 10 Mbit/s3,8 %Osuus mittauksista
Alle 25 Mbit/s9,7 %Osuus mittauksista
Alle 50 Mbit/s17,5 %Osuus mittauksista
Alle 100 Mbit/s29,6 %Osuus mittauksista

Menetelmä

Mediaani on mittausten keskikohta. p10 eli 10. persentiili on nopeus, jonka alapuolelle jäi 10 % mittauksista: se kuvaa jakauman hidasta päätä. Kun p10 on 25,8 Mbit/s, joka kymmenes Telian 5G-mittaus jäi tätä hitaammaksi.

Rajoitus

Mittausjakauma, ei asiakkaan kokemus

Luvut ovat Bittimittari-mittausten jakaumia. Liittymä, jolla mitataan usein, painaa aineistossa enemmän kuin liittymä, jolla ei mitata koskaan. Siksi luvut eivät kerro, millaisen nopeuden keskimääräinen Telia-asiakas saa.

Yksittäisen asiakkaan nopeus riippuu paikasta, laitteesta, liittymästä ja hetkestä. Jakauma kertoo, millaisia nopeuksia mittauksissa havaittiin, ei sitä, mitä tietty asiakas saa.

Telian 4G ja 5G: kuinka suuri nopeusero mittauksissa havaittiin?

Telian 58 kohortissa 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli kohorttien mediaanina 66,6 % ja p10-nopeus 185,1 % korkeampi kuin saman kohortin 4G-mittauksissa.

Laitekohortti on saman kunnan, saman operaattorin ja saman laitemallin mittausten ryhmä, jossa on vähintään 20 mittausta sekä 4G- että 5G-verkossa.

Luku +66,6 % ei ole Telian valtakunnallisten 4G- ja 5G-mediaanien ero. Jokaisessa Telian 58 kohortissa laskettiin, kuinka paljon 5G-mittausten mediaani oli saman kohortin 4G-mittausten mediaania korkeampi, ja näistä 58 erosta otettiin mediaani. Kaikkien operaattorien vertailu kattaa yhteensä 203 kohorttia, joista 58 on Telian.

Mediaanien ero kohorttien mediaanina
+66,6 %
p10-tason ero kohorttien mediaanina
+185,1 %
Vertailukelpoisia kohortteja
58

Rajoitus

Havainnoiva vertailu, ei lupaus nopeudesta

Vertailu on havainnoiva. Kohortteja ei ole arvottu, vaan ne on muodostettu jo tehdyistä mittauksista. Kunta, operaattori ja laitemalli on vakioitu, mutta mittauspaikka kunnan sisällä, kellonaika ja käyttäjä voivat erota 4G- ja 5G-mittausten välillä. Luvut kuvaavat vertailukelpoisten 4G- ja 5G-mittausryhmien eroa. Ne eivät osoita, kuinka paljon 5G-teknologia itsessään muuttaa nopeutta.

Ero ei siksi tarkoita, että yksittäisen Telia-asiakkaan nopeus kasvaisi 66,6 %, kun puhelin siirtyy 4G-verkosta 5G-verkkoon.

Menetelmä

Aineistoversio 2026-09-v1 ei sisällä Telian valtakunnallista 4G-jakaumaa, joten sivu ei esitä valtakunnallisten 4G- ja 5G-mediaanien eroa. Kaupunkisivuilla 4G- ja 5G-mittaukset esitetään rinnakkain kuvailevasti.

Alla olevassa taulukossa ovat Telian 4G- ja 5G-mittausten mediaanit kaupungeittain samoilta kaupunkisivuilta. Rinnastus on kuvaileva: siinä ei ole vakioitu kuntaa tarkempaa paikkaa eikä laitemallia.

Taulukko Telian 4G- ja 5G-mittausten mediaanilatausnopeus kaupungeittain, 1.10.2025–20.9.2026. Kuvaileva rinnastus kaupunkisivujen luvuista, ei vakioitu vertailu.

Telian 4G- ja 5G-mittausten mediaanilatausnopeus kaupungeittain, 1.10.2025–20.9.2026. Kuvaileva rinnastus kaupunkisivujen luvuista, ei vakioitu vertailu.
Kaupunki4G, mittauksia4G-mediaani, Mbit/s5G, mittauksia5G-mediaani, Mbit/s
Espoo44193,3348241,1
Helsinki889110,11 144243,8
Jyväskylä43067,3296243,1
Kouvola58544,4535156,9
Kuopio71997,6808157,8
Lahti565116,3769282,2
Mikkeli54720,5404215,3
Oulu45397,7566204,6
Tampere497105,7338267,9
Turku465115,1355245,8
Vantaa387109,0410261,4

Taulukko rinnastaa saman kaupungin 4G- ja 5G-mittaukset sellaisenaan. Teknologioita on mitannut osin eri käyttäjäjoukko osin eri laitteilla, joten sarakkeiden ero ei ole arvio siitä, mitä teknologian vaihtaminen tekisi yksittäiselle käyttäjälle.

Kohorttien muodostus ja kaikkien operaattorien tulokset ovat raportissa: Kontrolloitu 4G–5G-vertailu.

Telian 5G-nopeudet kaupungeittain

Suomen 5G-luotettavuusraportti 2026 kattaa 11 kaupunkia, joissa jokaisella operaattorilla on vähintään 200 mittausta 5G-verkossa. Telian 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli matalin Kouvolassa, 156,9 Mbit/s, ja korkein Lahdessa, 282,2 Mbit/s.

Telian 5G-mediaani oli kaupungin kolmesta operaattorista korkein 2 kaupungissa 11:stä: Kuopiossa ja Mikkelissä. Muissa kaupungeissa jonkin toisen operaattorin mediaani oli korkeampi.

Jakauman hidas pää vaihteli kaupungeittain enemmän kuin mediaani antaa ymmärtää. Helsingissä, Kouvolassa ja Mikkelissä Telian p10-nopeus jäi alle 25 Mbit/s (14,6 Mbit/s, 16,8 Mbit/s ja 23,7 Mbit/s), ja alle 25 Mbit/s jääneiden mittausten osuus oli 11,9 %, 13,5 % ja 11,4 %. Koko maan Telian 5G-mittauksista osuus oli 9,7 %. p10 on mittausjakauman 10. persentiili. Se ei ole luvattu eikä yleinen vähimmäisnopeus.

Telian kaupunkimediaani oli korkeampi kuin sen valtakunnallinen mediaani 201,0 Mbit/s 9 kaupungissa 11:stä. Valtakunnallinen luku sisältää myös muiden kuntien mittaukset, joten se ei kuvaa suoraan yhtäkään kaupunkia.

Taulukko Telian 5G-mittausten latausnopeus 11 kaupungissa, 1.10.2025–20.9.2026. Kaupungit aakkosjärjestyksessä. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.

Telian 5G-mittausten latausnopeus 11 kaupungissa, 1.10.2025–20.9.2026. Kaupungit aakkosjärjestyksessä. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.
Kaupunki5G-mediaani, Mbit/sp10, Mbit/sAlle 25 Mbit/s, %MittauksiaKaupunkitutkimus
Espoo241,151,65,53485G Espoossa
Helsinki243,814,611,91 1445G Helsingissä
Jyväskylä243,1109,72,42965G Jyväskylässä
Kouvola156,916,813,55355G Kouvolassa
Kuopio157,852,13,58085G Kuopiossa
Lahti282,296,73,17695G Lahdessa
Mikkeli215,323,711,44045G Mikkelissä
Oulu204,643,02,75665G Oulussa
Tampere267,997,32,73385G Tampereella
Turku245,8119,21,73555G Turussa
Vantaa261,490,91,74105G Vantaalla

Miten Telian 5G-nopeusjakauma vaihteli kaupungeittain?

Yksitoista vaakasuuntaista jakaumaa, yksi kullekin kaupungille aakkosjärjestyksessä. Mediaani on matalin Kouvolassa, 156,9 Mbit/s, ja korkein Lahdessa, 282,2 Mbit/s. Kaikki mediaanit, p10-arvot ja mittausmäärät ovat yllä olevassa taulukossa.

Telian 5G-mittausten latausnopeus 11 kaupungissa: p10–p90-väli, p25–p75-laatikko ja mediaani. Kaupungit aakkosjärjestyksessä, 1.10.2025–20.9.2026.

Rajoitus

Strong sample tarkoittaa Methodology v1.0:n otoskokoluokkaa n ≥ 200, ei sitä, että kaupungin mittaukset edustaisivat kaupungin kaikkia liittymiä. Kaupunkien mittaukset on tehty eri paikoissa, eri laitteilla ja eri aikoina, eikä vertailu erottele näiden tekijöiden osuutta erosta. Vertailu ei osoita, että kaupunkien erot johtuisivat operaattorien verkkoinfrastruktuurista.

Kaupungin luku ei kerro, millainen yhteys tietyssä osoitteessa tai rakennuksessa on.

Tulkinta

Jokaisella kolmella operaattorilla kaupunkien välinen mediaanien vaihteluväli oli suurempi kuin operaattorien mediaanien välinen ero koko maan 5G-vertailussa. Valtakunnallinen mediaani ei siksi riitä kuvaamaan saman operaattorin 5G-mittauksia yksittäisessä kaupungissa.

Telian 5G verrattuna DNA:han ja Elisaan

DNA:n 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli Suomessa 286,8 Mbit/s, Elisan 206,0 Mbit/s ja Telian 201,0 Mbit/s. Elisan ja Telian 5G-latausnopeuksien mediaanit olivat tässä mittausaineistossa lähellä toisiaan: Elisa 206,0 Mbit/s ja Telia 201,0 Mbit/s. Havaittu ero oli noin 5 Mbit/s. Tuloksille ei ole tehty tilastollista merkitsevyystestiä. Telian p10-nopeus oli kolmesta operaattorista toiseksi korkein ja alle 25 Mbit/s jääneiden mittausten osuus toiseksi pienin.

Taulukko DNA:n, Elisan ja Telian 5G-mittausten latausnopeus Suomessa, 1.10.2025–20.9.2026. Operaattorien järjestys on kiinteä, eikä se kerro paremmuudesta. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.

DNA:n, Elisan ja Telian 5G-mittausten latausnopeus Suomessa, 1.10.2025–20.9.2026. Operaattorien järjestys on kiinteä, eikä se kerro paremmuudesta. Lähde: Traficomin Bittimittari, aineistoversio 2026-09-v1.
OperaattoriMittauksiaMediaani, Mbit/sp10, Mbit/sAlle 25 Mbit/s, %
DNA27 767286,835,97,4
Elisa37 512206,013,514,8
Telia16 835201,025,89,7

Mediaani ja p10 voivat johtaa eri tulkintaan, koska ne kuvaavat jakauman eri kohtia. Mediaani kertoo tyypillisestä mittauksesta, p10 hitaimmasta kymmenyksestä.

Elisan ja Telian 5G-mittausten mediaanilatausnopeudet olivat Suomessa lähes samat, 206,0 ja 201,0 Mbit/s. Elisan p10-nopeus oli kuitenkin 13,5 Mbit/s ja Telian 25,8 Mbit/s.

Tampereella DNA:n 5G-mittauksilla oli ajanjaksolla 1.10.2025–20.9.2026 korkein mediaanilatausnopeus, 434,2 Mbit/s, mutta Telian 5G-mittauksilla korkein p10-nopeus, 97,3 Mbit/s.

Tampereella alle 25 Mbit/s jäi sekä DNA:n että Telian 5G-mittauksista 2,7 %.

Turussa DNA:n 5G-mittauksilla oli korkein mediaani, 508,2 Mbit/s, ja korkein p10-nopeus, 156,9 Mbit/s, mutta alle 25 Mbit/s jääneiden mittausten osuus oli pienin Telialla, 1,7 %.

Vantaalla DNA:n 5G-mittauksilla oli korkein mediaani, 339,8 Mbit/s, ja korkein p10-nopeus, 110,8 Mbit/s, mutta alle 25 Mbit/s jääneiden mittausten osuus oli pienin Telialla, 1,7 %.

Tulkinta

Mobiilidatavertailu ei nimeä parasta 5G-operaattoria. Operaattorien järjestys vaihtuu mittarin ja kaupungin mukaan.

Valtakunnallinen jakauma painottuu niihin kuntiin, joissa mitataan eniten, ja kaupungin luku niihin kaupungin osiin, joissa mittauksia on tehty. Operaattorien valtakunnalliset erot voivat siksi heijastaa myös sitä, missä kunkin operaattorin mittaukset on tehty.

Menetelmä

Aineistoversio 2026-09-v1 ei sisällä tilastollisia merkitsevyystestejä eikä luottamusvälejä. Sivu ei siksi väitä operaattorien eroja tilastollisesti merkitseviksi.

Kolmen operaattorin tulokset on koottu operaattorien mitattujen tulosten sivulle. Jakaumat ja hitaiden mittausten osuudet ovat myös 5G-sivun operaattorivertailussa ja raportin osiossa Jakauman heikko pää.

Kolmen operaattorin vertailu pareittain ja kaupungeittain: DNA, Elisa vai Telia? Operaattorien 5G-vertailu.

Miksi Telian 5G-nopeus voi vaihdella?

Telian 5G-mittausten nopeuteen vaikuttavat esimerkiksi mittauspaikka, päätelaite, verkon kuormitus, sisä- tai ulkotila, liittymän nopeusluokka ja mittaushetken olosuhteet. Osa näistä tekijöistä on kirjattu Bittimittari-aineistoon ja vakioitu analyysissa, osa ei.

Aineistossa mitattu tai vakioitu

  • Kunta. Tulokset julkaistaan koko maalle ja 11 kaupungille erikseen.
  • Verkkoluokka. Mittaus on luokiteltu 4G- tai 5G-mittaukseksi mobiilisovelluksen kirjaaman verkkoluokan perusteella.
  • Laitemalli. Kontrolloitu 4G–5G-vertailu vakioi laitemallin, ja päivä–ilta-vertailun herkkyystarkastelu vakioi laitejakauman.
  • Kellonaika. Kaupunkisivut vertaavat arkipäivien päivä- ja iltamittauksia (päivä klo 10–16, ilta klo 17–21).

Yleisiä tekijöitä, joita analyysi ei erottele

  • Paikka kunnan sisällä. Etäisyys tukiasemaan ja maasto vaihtelevat kunnan sisällä.
  • Sisä- vai ulkotila. Rakennukset vaimentavat radiosignaalia.
  • Taajuusalueet. Laite ja verkko voivat käyttää eri taajuuksia, joilla on erilainen kantama ja kapasiteetti.
  • Verkon kuormitus. Samaa solua käyttävät laitteet jakavat kapasiteetin.
  • Liittymän nopeusluokka. Liittymän nopeusraja rajaa mittaustuloksen verkon nopeudesta riippumatta.

Kaupunkisivujen arkipäivien raakavertailussa, jossa laitejakaumaa ei ole vakioitu, Telian 5G-iltamediaani oli päivämediaania alempi 6 kaupungissa 11:stä. Kun laitejakauma vakioitiin, tulos täytti julkaisuvaatimukset 8 kaupungissa: ilta oli päivää hitaampi 5 kaupungissa ja nopeampi 3 kaupungissa (Helsinki, Mikkeli ja Oulu). Espoossa, Jyväskylässä ja Tampereella laitevakioitu otos ei riittänyt julkaistavaan tulokseen.

Taulukko Telian 5G-mittausten iltamediaanin ero päivämediaaniin kaupungeittain, arkipäivät, 1.10.2025–20.9.2026. Raaka (havaittu) ero ja laitejakauman suhteen vakioitu ero kaupunkisivuilta.

Telian 5G-mittausten iltamediaanin ero päivämediaaniin kaupungeittain, arkipäivät, 1.10.2025–20.9.2026. Raaka (havaittu) ero ja laitejakauman suhteen vakioitu ero kaupunkisivuilta.
KaupunkiPäivä, mittauksiaIlta, mittauksiaRaaka eroLaitevakioitu ero
Espoo12473−11,0 %Ei riittävää otosta laitevakioituun vertailuun
Helsinki416258−6,3 %+0,6 %
Jyväskylä9462+30,9 %Ei riittävää otosta laitevakioituun vertailuun
Kouvola164145−27,5 %−19,0 %
Kuopio306228−18,7 %−39,2 %
Lahti198102+10,7 %−20,8 %
Mikkeli15265+14,9 %+22,3 %
Oulu196128+37,7 %+18,0 %
Tampere15068−2,8 %Ei riittävää otosta laitevakioituun vertailuun
Turku12487−23,7 %−16,9 %
Vantaa13774+16,8 %−25,6 %

Menetelmä

Raaka ero on arkipäivien iltamediaanin ero päivämediaaniin sellaisenaan. Laitevakioitu ero on saman aineiston eroarvio laitejakauma vakioituna, ei kahden mitatun mediaanin ero. Laitevakioitu tulos julkaistaan vain, jos se täyttää menetelmän julkaisuvaatimukset.

Rajoitus

Tulokset kuvaavat Bittimittari-aineiston havaintoja. Raakavertailu ei vakioi mittauksissa käytettyjen laitteiden jakaumaa, eikä kumpikaan vertailu osoita eron syytä, kuten verkon kuormitusta.

Rajoitus

Mittaukset ja kuuluvuus

Mobiilidatavertailu ei mittaa verkkojen maantieteellistä kuuluvuutta. Tämän sivun luvut kuvaavat Suomessa tehtyjen Bittimittari-mittausten suorituskykyä. Ajantasaisen kuuluvuuden voit tarkistaa operaattorien omista kuuluvuuskartoista.

Telian kuuluvuuskartta

Kannattaako Telian 5G-liittymä valita?

Mittaustulokset kertovat, millaisia nopeuksia Telian 5G-verkossa on mitattu, mutta ne eivät yksin ratkaise, kannattaako Telian 5G-liittymä valita. Valintaan vaikuttavat myös oma käyttö, paikkakunnan tulokset, puhelimen 5G-tuki, liittymän nopeusluokka sekä hinta ja sopimusehdot.

  1. Tarvitsetko 5G-nopeuksia?

    Viestintä, selailu ja tavallinen suoratoisto eivät yleensä vaadi satojen megabittien sekuntinopeuksia. Nopeudesta hyötyvät eniten suuret lataukset, useiden laitteiden jakama yhteys ja mobiililaajakaista kotikäytössä.

  2. Mitä omalla paikkakunnallasi on mitattu?

    Telian 5G-mediaani vaihteli 11 kaupungissa 156,9–282,2 Mbit/s. Katso kaupunkien tulokset. Kaupungin luku ei kerro yksittäisen osoitteen yhteydestä.

  3. Tukeeko puhelimesi 5G-verkkoa?

    5G-yhteys edellyttää 5G-yhteensopivaa laitetta. Laitteen tukemat taajuusalueet ja ominaisuudet vaikuttavat siihen, millaisia nopeuksia sillä voi saavuttaa. Tarkista tuki laitteen valmistajalta tai operaattorilta.

  4. Mikä on liittymän nopeusluokka?

    Liittymän nopeusluokka on sen suurin nopeus. Se rajaa nopeuden, vaikka verkko olisi nopeampi. Mobiilidatavertailun analyysi ei erottele mittauksia liittymän nopeusluokan mukaan.

  5. Hinta, sopimusehdot ja kuuluvuus

    Mobiilidatavertailu ei vertaa liittymien hintoja eikä sopimusehtoja. Tarkista ajantasaiset hinnat ja ehdot suoraan operaattoreilta ja kuuluvuus osoitteessasi operaattorin kartasta: Telian kuuluvuuskartta.

Tulkinta

Mobiilidatavertailu ei suosittele operaattoria. Sivulla ei ole kaupallisia linkkejä, eikä Telia ole sen julkaisija.

Miten Telian nopeudet on mitattu ja analysoitu?

Sivun luvut ovat Mobiilidatavertailun analyysia Traficomin Bittimittari-palvelun avoimesta mittausdatasta. Traficom julkaisee mittaukset; Mobiilidatavertailu on rajannut aineiston, laskenut tunnusluvut ja julkaissut ne menetelmänsä (Methodology v1.0) mukaisesti. Analyysi ei ole Traficomin julkaisu.

Analyysiin kelpaavat mittaukset, joissa on kirjattu kunta, operaattori (DNA, Elisa tai Telia), verkkoluokka 4G tai 5G ja kelvollinen latausnopeus. Kelpoisia mittauksia oli 171 376, joista 82 114 5G-verkossa ja niistä 16 835 Telian verkossa.

Kaikki sivun luvut ovat jäädytetystä aineistoversiosta 2026-09-v1, samasta kuin Suomen 5G-luotettavuusraportti 2026 ja kaupunkisivut. Sivu ei ole erillinen aineistojulkaisu, eivätkä luvut ole reaaliaikaisia.

Rajoitus

Otos on itsevalikoitunut

Bittimittari-aineisto koostuu palvelussa tehdyistä mittauksista. Käyttäjä voi käynnistää mittauksen itse tai ottaa mobiilisovelluksen asetuksista käyttöön automaattiset mittaukset, jotka Traficomin mukaan mittaavat yhteyttä kymmenen minuutin välein neljän tunnin ajan. Lähdeaineistossa ei ole tietoa siitä, onko mittaus käynnistetty käsin vai automaattisesti. Otos painottuu niihin käyttäjiin, paikkoihin ja hetkiin, joista mittauksia on tehty.

Rajoitus

Vain onnistuneet mittaukset

Traficomin Bittimittari-avoimessa datassa ovat mukana vain mittaukset, joissa nopeus- ja viivemittaus onnistui. Sivun p10-nopeudet ja kynnysosuudet kuvaavat onnistuneiden mittausten hidasta päätä. Ne eivät kerro epäonnistuneista mittauksista eivätkä yhteyden puuttumisesta.

Rajoitus

Havainnoiva analyysi

Mittauksia ei ole arvottu ryhmiin. Kontrolloitu 4G–5G-vertailu ja päivä–ilta-vertailu vakioivat osan taustatekijöistä, mutta kumpikaan ei osoita syy–seuraussuhdetta. Sivu kuvaa mitatut erot ja nimeää vakioidut tekijät, mutta ei esitä eroille syytä.

Rajoitus

Nopeus ei ole kuuluvuus

Mitattu nopeus kertoo, millainen yhteys mittaushetkellä oli siellä, missä mitattiin. Se ei kerro verkon maantieteellisestä kuuluvuudesta, katkosten määrästä eikä käytettävyysajasta.

Aineiston rajaus, tunnusluvut ja julkaisusäännöt on kuvattu menetelmäkuvauksessa, ja kaikki havainnot kuvaajineen ovat raportissa Suomen 5G-luotettavuusraportti 2026.

Usein kysyttyä Telian 5G-nopeudesta

Onko Telian 5G nopeampi kuin DNA:n tai Elisan?

Elisan ja Telian 5G-latausnopeuksien mediaanit olivat tässä mittausaineistossa lähellä toisiaan: Elisa 206,0 Mbit/s ja Telia 201,0 Mbit/s. Havaittu ero oli noin 5 Mbit/s. Tuloksille ei ole tehty tilastollista merkitsevyystestiä. Telian p10-nopeus (25,8 Mbit/s) oli kolmesta operaattorista toiseksi korkein. Kaupungeittain järjestys vaihteli: Kuopiossa ja Mikkelissä Telian mediaani oli kaupungin korkein. Mobiilidatavertailu ei siksi nimeä nopeinta operaattoria.

Millaisia Telian 5G-nopeuksia on mitattu Helsingissä?

Helsingissä Telian 5G-mittausten mediaanilatausnopeus oli 243,8 Mbit/s ja p10-nopeus 14,6 Mbit/s (1 144 mittausta, 1.10.2025–20.9.2026). p10 on mittausjakauman 10. persentiili. Se ei ole luvattu eikä yleinen vähimmäisnopeus. Arkipäivien raakavertailussa iltamediaanin ero päivämediaaniin oli −6,3 %, ja laitejakauman suhteen vakioitu ero oli +0,6 %. Vertailu ei osoita eron syytä. Kaikki Helsingin 5G-tulokset operaattoreittain

Kertovatko mittaustulokset Telian kuuluvuudesta?

Eivät. Mobiilidatavertailu ei mittaa verkkojen maantieteellistä kuuluvuutta. Aineistossa ovat vain onnistuneet mittaukset, joten luvut eivät kerro myöskään katkoksista tai siitä, kuinka usein yhteyttä ei saatu. Ajantasaisen kuuluvuuden näet operaattorin omasta kartasta: Telian kuuluvuuskartta.

Kuinka tuoreita Telian nopeustiedot ovat?

Luvut ovat jäädytetystä aineistoversiosta 2026-09-v1, joka kattaa mittaukset 1.10.2025–20.9.2026. Aineisto julkaistiin pysyvänä tutkimusaineistona Zenodo-palvelussa 27.9.2026. Luvut eivät ole reaaliaikaisia, eivätkä ne muutu ennen seuraavaa aineistoversiota.

Miksi mitattu nopeus on eri kuin liittymän nopeusluokka?

Nopeusluokka on liittymän suurin mahdollinen nopeus. Bittimittari-mittaus kertoo, mikä nopeus mittaushetkellä saavutettiin. Mittaukset on tehty eri liittymillä, eikä analyysi erottele niitä nopeusluokan mukaan, joten mediaani 201,0 Mbit/s ei ole minkään tietyn liittymän nopeus.

Miksi eri nopeustestien luvut Telian 5G-verkosta eroavat?

Eri palvelut mittaavat eri käyttäjien yhteyksiä eri aikoina ja raportoivat eri tunnuslukuja, kuten mediaania tai keskiarvoa. Mobiilidatavertailun luvut perustuvat vain Traficomin Bittimittari-palvelun mittauksiin ajanjaksolla 1.10.2025–20.9.2026, joten ne eivät ole suoraan vertailukelpoisia muiden palvelujen tulosten kanssa.

Lähteet, aineistoversio ja viittaaminen

Sivun kaikki luvut ovat aineistoversiosta 2026-09-v1 (mittausjakso 1.10.2025–20.9.2026). Kun uusi aineistoversio julkaistaan, luvut päivittyvät ja aineistoversion tunnus muuttuu.

Lähdeaineisto
Traficom Bittimittari
Julkaisija
Mobiilidatavertailu
Jakso
1.10.2025–20.9.2026
Aineistoversio
2026-09-v1
Lisenssi
CC BY 4.0

Aineistoon viittaaminen

Mobiilidatavertailu (2026). Mobiilidatavertailu — Finnish 5G Network Performance Dataset 2026 (versio 2026-09-v1) [aineisto]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.22992812